Grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygınlaştığı bu dönemde “sarı serum” ya da “atom” olarak bilinen damar içi vitamin uygulamalarıyla ilgili uyarılar yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy, özellikle ev ortamında ve acil müdahale imkânı olmayan yerlerde gerçekleştirilen uygulamaların alerjik reaksiyonlar açısından ölümcül sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.
Halk arasında “sarı serum” ya da “atom” olarak adlandırılan damar içi vitamin uygulamalarına dair uzmanlardan ciddi uyarılar geldi.
Fonksiyonel Tıp Kongresi’nde konuşan Fonksiyonel Tıp Platformu Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında hızlı iyileşme amacıyla tercih edilen serumların, özellikle evde veya yeterli sağlık altyapısının olmadığı yerlerde uygulanmasının ciddi tehlikeler barındırdığını vurguladı.
“Kendi çocuklarıma bile evde yapmam”
Türkiye gazetesinin haberine göre, serumun içeriğinden ziyade uygulama koşullarına dikkat çeken Atasoy, vitaminlerin kaynağı ile saklama şartlarının yanı sıra en büyük risklerden birinin anafilaksi olduğunu belirtti.
Atasoy, “Serum takıldıktan sonra meydana gelebilecek bir alerjik şok, ev ortamında bir hemşirenin veya sağlık çalışanının tek başına başa çıkabileceği bir durum değildir. Hatta evde uzman bir doktor bile bu krizle baş edemeyebilir. Ben kendi çocuklarıma bile evde böyle bir serum uygulaması yaptırmam” dedi.
Daha önce aynı serumu sorun yaşamadan aldırmış olmanın sonraki uygulamalar için risk olmadığı anlamına gelmediğini vurgulayan Atasoy, alerjik reaksiyonların ikinci, üçüncü veya daha sonraki seanslarda da ortaya çıkabileceğini ifade etti.
“Klinik ortamda oksijen sağlanabilmesi, adrenalin uygulanabilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması gerekir” şeklinde konuşan Atasoy, bu imkânların bulunmadığı yerlerde damar içi vitamin uygulamasının yapılmaması gerektiğini söyledi.
“Sarı renk B vitaminlerinden kaynaklanıyor”
“Sarı serum” adının içerdiği B kompleks vitaminlerinin renginden geldiğini belirten Atasoy, bu vitaminlerin tek başına sorun oluşturmadığını; ancak riskin kişiye uygunluk değerlendirmesi yapılmadan, gerekli tıbbi koşullar sağlanmadan ve acil müdahale olanağı olmadan gerçekleştiren uygulamalarda arttığını dile getirdi.
( ALINTI www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/fonksiyonel-tip-uzmanlarin… )